Zapraszamy na XIV Święto Pieczonego Ziemniaka w Miękini – 02.09.2023r.
Święto Pieczonego Ziemniak w Miękini to nie tylko uczta dla podniebienia, choć pysznego jedzenia nie zabraknie. To też święto kultury ludowej, w której taniec, śpiew i obrzędowość to kluczowe elementy. W tym roku gościć będziemy Młodzieżową Grupę Zespołu Regionalnego Mystkowianie.
Zespół działa od 1984 roku, najpierw powstała grupa dziecięca, która z czasem przekształciła się w dorosłą, która samodzielnie funkcjonuje od 2014 roku pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej oraz Stowarzyszenia Mystkowianie. Swoją siedzibę ma w Domu Ludowym w Mystkowie. Zespół jest członkiem CIOFF oraz posiada aktualną weryfikację organizacji.
Zespół prezentuje autentyczny taniec, śpiew i muzykę folkloru Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko – pogórzańskiego, zarówno w formie tanecznej, jak i obrzędowo-zwyczajowej. W tańcach Mystkowian dominują melodie i tańce grupowe oparte na rytmie walca o charakterze lirycznym, a także żywe tańce z podkładem muzycznym kontrabasu oraz klarnetu.
Większość utworów prezentowanych przez Zespół jest unikatowych, odnalezionych podczas badań terenowych lub przekazanych przez najstarszych członków Zespołu, którzy mają już ponad 80 lat (tańce: polka „z liściem”, hola walc, polka w lewo, mazurka, polka „sumionka”, archaiczna forma walca starodawnego), melodie: polka „mystkowianka” i polka „Hej poza las…”, pastorałki i kolędy z okolic Mystkowa oraz gry i zabawy (Królewna, Szewczyk, Wąż).
Zespół występuje w tradycyjnych strojach lachowskich (ze wsi Mystków), które zostały zrekonstruowane na podstawie badań etnograficznych oraz starych fotografii odnalezionych w Mystkowie (m.in. reliktowe hołośnie (wełniane spodnie samodziałowe), kurpiele (kierpce), katanka adamaszkowa, żupan, czepiec tiulowy, spódnice muślinowe, wstążki żakardowe, bluzki, gorsety, kamizelki mystkowskie).
Podczas dotychczasowej działalności „Mystkowianie” mają za sobą wiele koncertów w Polsce i za granicą (między innymi w Peru, w Belgii, we Francji, w Turcji, na Słowacji, we Włoszech, na Chorwacji, w Meksyku, w Niemczech, Rumunii, Rosji, na Litwie, w Czechach oraz na Węgrzech). Zespół otrzymał m.in. Główną Nagrodę Województwa Małopolskiego im. W. Orkana, Medal Województwa Małopolskiego Polonia Minor oraz Odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2021 roku reprezentował Polskę na największej folklorystycznej imprezie na świecie – VI CIOFF Worl Folkloriada w Baszkirii. Podczas dotychczasowej działalności Zespół zdobył m.in. Srebrne oraz Brązowe Żywieckie Serce na Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, Brązową Ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, Grand Prix oraz I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie, trzykrotnie I miejsce na Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowej Górniczej, został Laureatem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle i Festivalu Baltica, otrzymał Główną Nagrodę Przeglądu Folkloru Sądecczyzny w Michalczowej. Ponadto wygrał: Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos”, Festiwal „Lachów i Górali” w, Piwniczej Zdrój, dwukrotnie Grand Prix ukraińskiego festiwalu „Samocvity”, dwukrotnie zdobył II miejsce na zielonogórskim festiwalu „Oblicza Tradycji”, Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”, czterokrotnie zdobył regulaminowe wyróżnienie na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, II miejsce na „Grand Prix der Folklore” w niemieckim Ribnitz – Damgarten, III miejsce na VII Małopolskim Konkursie Obrzędów i Zwyczajów Ludowych „POGÓRZAŃSKIE GODY 2015” w Łużnej, W 2016 roku przy udziale ZR Mali Mystkowianie, Zespół nagrał płytę „Pastorałki” z tradycyjnymi lachowskimi pastorałkami, a w 2017 roku Zespół zrealizował film „Na Mystkowie grajo…”
- n/z Zespół Regionalny Mystkowianie
Organizatorem jest Stowarzyszenie Zielona Energia Miękini we współpracy z Sołtysem, Radą Sołecką, Kołem Gospodyń Wiejskich Miękinia oraz Centrum Kultury i Sportu Krzeszowice.
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Powiatu Krakowskiego, Sołectwa Miękinia i Gminy Krzeszowice.
Patronat honorowy objęli: Łukasz Smółka – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Wojciech Pałka – Starosta Krakowski, Wacław Gregorczyk – Burmistrz Gminy Krzeszowice.