Wniosek na dofinansowanie odwiertu geotermalnego w Miękini został złożony -trzymamy kciuki
Gmina Krzeszowice złożyła w kwietniu wniosek do NFOŚiGW o dofinansowanie przedsięwzięcia: „Poszukiwanie i rozpoznanie złóż wód termalnych na terenie Gminy Krzeszowice poprzez wykonanie otworu geotermalnego Miękinia GT-1”
Wniosek został złożony w ramach programu priorytetowego nr 2.10 „Racjonalne gospodarowanie odpadami i ochrona powierzchni ziemi – Udostępnianie wód termalnych w Polsce”
Celem przedsięwzięcia jest rozpoznanie wód termalnych, pod kątem oceny ich przydatności do celów energetycznych.
Najważniejsze są trzy parametry: temperatura, skład chemiczny i wydajność ujęcia, bo od tego zależy czy i w jaki sposób można wykorzystywać wody termalne.
Nakreślono trzy cele szczegółowe:
- rozpoznanie temperatury wody złożowej, czy wynosi ona co najmniej 50ᵒC,
- rozpoznanie mineralizacji wody złożowej pod kątem niskiej obecności czynników korozyjnych,
- rozpoznanie wydajności otworu, czy wynosi ona 50 m3/h.
Datę rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia zaplanowano na: 2020-10-01
Data zakończenia: 2021-09-30
Roboty geologiczne objęte projektem mają być zlokalizowane w miejscowości Miękinia na działce o nr 1212/60 w obrębie nieczynnego kamieniołomu porfiru. Właścicielem działki jest Gmina Krzeszowice. Planowane jest wykonanie otworu pionowego o głębokości 2000 m (±10%).
- Całkowity koszt przedsięwzięcia (brutto z VAT): 15 461 100 zł
- Koszty kwalifikowane przedsięwzięcia: 12 570 000 zł
- Koszty niekwalifikowane (podatek VAT, który podlega odliczeniu): 2 891 100 zł
- Kwota dofinansowania 12 570 000 zł
Podczas realizacji planowanych prac geologicznych przewiduje się wykonanie badań z zakresu geofizyki wiertniczej. W zakres tych prac wejdą: obserwacje i badania podczas wiercenia otworu, próbne pompowania, pomiary temperatury i ciśnienia, badania i pomiary specjalistyczne. Szczegółowe wyniki prowadzonych obserwacji i badań, zestawione w formie tekstowej i graficznej, będą zawarte w „Sprawozdaniach z pracy polowego laboratorium kontrolno-pomiarowego przy otworze Miękinia GT-1”. Sprawozdania te będą częścią „Dokumentacji hydrogeologicznej otworu Miękinia GT-1”.
Zagospodarowanie terenu po nieczynnym kamieniołomie porfiru w Miękini, oraz troska i obawy wynikające z podejmowanych w Gminie decyzji to główny powód dla którego pod koniec 2018 roku zebrała się grupa ludzi i założyła Stowarzyszenie Zielona Energia Miękini. Zgodnie protestowaliśmy przeciwko sprzedaży dużego obszaru najbardziej atrakcyjnej część wyrobiska bez konkretnego planu na jego zagospodarowanie.
Mieliśmy inne pomysły. Zależało nam na wykorzystaniu naturalnych walorów tego miejsca i stworzenie atrakcyjnego terenu rekreacyjno-turystycznego. Takiego z rozmachem i na dużą skalę. Po decyzjach jakie zapadły większość pomysłów Stowarzyszenia ZEM nie będzie mogła być zrealizowana.
Jest jednak jeden pomysł (nie nasz), któremu kibicowaliśmy od początku – GEOTERMIA.
Wiosną ubiegłego roku, zainspirowani ciekawymi rozmowami, pojechaliśmy zobaczyć jak robią to inni. Wybraliśmy Uniejów i Poddębice – niewielkie miejscowości w środkowej Polsce, w których geotermia rozwijana jest od wielu lat i w obu przez spółki należące do gminy. W obu miejscowościach wody termalne wykorzystywane są do ogrzewania budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkaniowych wielolokalowych. Drugie zastosowanie to cele rekreacyjne – świetnie prosperujące tam baseny kąpielowe cały czas są rozbudowywane i unowocześniane.
Odbyliśmy ciekawe spotkanie z Burmistrzem Poddębic, który opowiedział nam jak zaczynali, jakie mieli problemy, jak sobie z nimi radzili oraz o tym co zamierzają i jakie mają plany na najbliższe lata.
Wróciliśmy pełni nadziei, że u nas też się da, że warto chociaż próbować i cieszymy się, że Gmina Krzeszowice wykonała pierwszy krok złożyła wniosek o dofinansowanie odwiertu.
Wizyta w Geotermii Poddębice - 18 marzec 2019 r.
- Korpus głowicy otworu geotermalnego
- Kilka wskazówek technicznych
- Woda prosto z ujęcia geotermalnego
- Głowica otworu geotermalnego