Święto Bożego Ciała – Nowa Góra 2022
W czwartek w Parafii Zesłania Ducha Świętego w Nowej Górze odbyły się Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Boże Ciało to nazwa tradycyjna tego święta kościelnego. Najstarsza nazwa tej uroczystości brzmiała „ Festum Eucharistiae” – “święto Eucharystii”. Boże Ciało przypada 60 dni po Świętach Wielkanocnych, rozpoczyna się w czwartek i obchodzone jest z wielkim nabożeństwem, przez osiem kolejnych dni zwanych „oktawami”.
W Polsce, uroczystość Bożego Ciała, praktykowana jest od XV wieku, aż po dzień dzisiejszy. Zewnętrzną formę święta, stanowią uroczyste obchody z procesjami z Najświętszym Sakramentem, do czterech ołtarzy ulokowanych zazwyczaj poza terenem kościoła. Procesja zatrzymuje się przy każdym ołtarzu, gdzie odczytywana jest lub śpiewana Ewangelia jednego z czterech Ewangelistów.
Na koniec procesji wiernym jest udzielane błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, na wszystkie cztery strony świata. Ołtarze, przy których zatrzymuje się procesja, udekorowane są przeważnie zielonymi gałązkami brzozy oraz kwiatami.
Na ziemiach polskich, powszechnie istniał i jest praktykowany do dzisiaj zwyczaj łamania czy zrywania zielonych gałązek z ołtarzy, zaraz po procesji. Poświęcone gałązki brzozy przynoszono do domu, umieszczano m.in: za świętymi obrazami, pod strzechą, za framugi drzwi oraz układano w stajniach. Miało to zapewnić ochronę domowników przed chorobami, a całe obejście przed pożarem i piorunami. Gałązki brzozy zatykano na polu w ziemię, w celu zabezpieczenia plonów od gradobicia czy zarazy. W polu zakopywano również kartki z fragmentami czterech ewangelii odczytywanych podczas procesji. Wierzono bowiem, że owo Słowo Boże zapewni urodzaj i zabezpieczenie upraw.
Kontynuując wieloletnią tradycję w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa włączyli się druhowie naszej jednostki. Podczas ceremonii jednostka OSP Miękinia KSRG, OSP Nowa Góra oraz Górnicy wystawili swoje poczty sztandarowe.
W procesji brały udział również członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Miękinia, które jak tradycja nakazuje założyły odświętne ludowe stroje krakowskie. W stroju krakowskim wystąpił również sołtys Miękini Wojciech Godyń.