Wróćmy do korzeni – Miękińskie Zapusty 2024

Już dziś zapraszamy Państwa gorąco na wspólną wędrówkę w przeszłość – do korzeni naszej tradycji, na Miękińskie Zapusty 2024. Będzie to debiut imprezy regionalnej łączącej w sobie tradycyjne podkrakowskie kolędowanie Krakowiaków Zachodnich z zapustami Lachów Sądeckich.

Zapusty, dziś zapomniane, to w czasach staropolskich okres uczt i zabaw. Zaczynały się one od święta Objawienia Pańskiego i trwały aż do Środy Popielcowej. Staropolski karnawał miał różne odsłony, najczęściej huczne. Kolorowe przemarsze przebierańców i kolędników popularne były zwłaszcza na wsiach. Przebierano się za postacie zwierzęce, alegoryczne bądź ludzkie. Orszak otwierał książę Zapust – słomiana kukła. W akompaniamencie muzyki z instrumentów ludowych – dud, lir mazanek – orszak wędrował od domu do domu, domagając się poczęstunku. Dziewczętom na wydaniu i kawalerom w rubasznych słowach życzono szybkiego ożenku bądź zamążpójścia, a nawet żartobliwie karano za panieństwo, np. pozorowaną chłostą. U szlachty i magnaterii – stoły uginały się od mięsiw, głównie dziczyzny. Na tę okoliczność organizowano bale, kuligi, pochody przebierańców i tańce do rana. W czasach staropolskich tańczono także poloneza, młynek, hajduka, taniec świeczkowy, niemiecki cenar i francuski galard.

W Miękińskich Zapustach 2024 wystąpią: dzieci i młodzież z Miękini, Koło Gospodyń Wiejskich Miękinia oraz gościnnie Zespół Regionalny Mystkowianie. Dzieci, młodzież i KGW Miękinia zaprezentują tradycyjne pastorałki i kolędy krakowiaków zachodnich, a Zespół regionalny Mystkowianie zagra koncert, na którym zaprezentuje tańce Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego oraz centralnej części regionu połączone z okolicznościowymi śpiewami.

Motywem przewodnim Miękińskich Zapustów 2024 będzie powrót do korzeni – organizatorzy założą tradycyjny strój ludowy Krakowiaków Zachodnich, uczestnicy imprezy również zostaną poproszeni o założenie chociaż elementu stroju charakterystycznego dla swojego regionu.

W programie imprezy zaplanowano wysęp artystyczny dzieci i młodzieży z Miękini oraz KGW Miękinia, Zespołu Regionalnego Mystkowianie, tradycyjne życzenia zapustowe z turoniem, a także wspólne zapustowe biesiadowanie.

Wstęp na imprezę – bezpłatny, ale chętnie przyjmniemy wraz z życzeniami grosik na nasze cele statutowe. Serdecznie zapraszamy!

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

sty 13 2024
Expired!

Czas

16:00 - 18:00

Lokalizacja

Remiza OSP
Miękinia 308
Stowarzyszenie Zielona Energia Miękini

Organizator

Stowarzyszenie Zielona Energia Miękini
Telefon
+ 48 797 134 102
Email
miekinia380@mieknia.eu
Strona WWW
http://www.miekinia.eu
error: Kopiowanie zabronione!
Skip to content