Wakacje 2022 w sołtysówce – podsumowania słów kilka
W okresie wakacyjnym w sołtysówce w Miękini odbywały się pierwsze zajęcia dla dzieci i młodzieży realizowane w ramach projektu „Miękinia 380-tu razem możemy więcej” współfinansowanego z Rządowego Programu NOWEFIO na lata 2021-2030, edycja 2022.
Już w lipcu wystartowały WARSZTATY FOTOGRAFICZNE. Przez dwa miesiące wakacyjne, w środy, pan Krzysztof Pyzik – fotograf z pasji i zawodu, wprowadzał młodych uczestników w tajniki sztuki fotograficznej. Było o świetle w fotografii, kompozycji, budowie i obsłudze aparatu fotograficznego, ale przede wszystkim, pod czujnym okiem prowadzącego, dużo praktyki z zakresu martwej natury, fotografii reklamowej, portretu i tworzenia zdjęć plenerowych. Chwilami sołtysówka zamieniała się w profesjonalne studio fotograficzne, gdzie uczestnicy nabywali doświadczenia w operowaniu oświetleniem i sprzętem niezbędnym w pracy każdego fotografa, a także dowiedzieli się, jak niedużym kosztem stworzyć takie studio we własnym domu. Wiedza zdobyta na zajęciach na pewno zaowocuje pięknymi i profesjonalnymi zdjęciami.
Sierpień zdecydowanie należał do WAKACJI W SOŁTYSÓWCE. Pięć różnorodnych tematycznie zajęć przedpołudniowych cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Pierwsze zajęcia, poprowadzone przez p. Annę z Fundacji Dzieci w Naturę, miały na celu wyostrzyć zmysły dzieci podczas spacerów po bliskiej im okolicy. Uczestnicy poznawali okazy fauny i flory występujące w naszym kamieniołomie. Elementy bushcraftingu na pewno uatrakcyjniły zajęcia przyrodnicze (było krzesanie ognia, rozpalanie ogniska, gotowanie posiłku na łonie natury).
„Żywe obrazy” przeniosły uczestników w świat smaków czerpanych z natury. Tworzenie obrazów z tego, co rośnie w naszym otoczeniu sprawiło małym artystom wiele frajdy, a prowadząca z Fundacji „Lis” uatrakcyjniła zajęcia elementami plastycznymi.
Kolejne zajęcia „Aktywnie, bo kreatywnie” rozwijały uczestników artystycznie. Pokazały też, jak można się dobrze bawić przy okazji tworzenia rękodzieła ze sznurka. Każdy mógł wykonać wybraną przez siebie ozdobę (kota, wazon, pudełko na kredki czy lampion). Wytworzone małymi rękami dzieła zostały zabrane na pamiątkę do domu. Dziękujemy Pani Ani Kuczarze za przygotowanie i poprowadzenie warsztatów.
Zajęcia „Jak u mojej babci… połączyły pokolenia. Młodzi uczestnicy czerpali z doświadczenia kulinarnego pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Miękini. Efektem wspólnej pracy były pyszne pierogi z trzema rodzajami farszu. Oprócz własnoręcznie ulepionych pierogów, dzieci zabrały do domu przepisy na poszczególne farsze i ciasto.
Na koniec „Wakacji w sołtysówce” chociaż na kilka chwil dzieci mogły się przenieść w czasy średniowieczne. Prowadzący z Grupy Dziejawa w ciekawy sposób podczas żywej lekcji historii opowiedział o życiu codziennym naszych przodków. Przy stawie odbył się prawdziwy turniej wikingów ze strzelaniem z łuku i rzutami oszczepem w roli głównej. Najwięcej zabawy było jednak podczas pojedynków, które odbywały się przy pomocy tarczy i filcowych toporów.
Wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży zorganizowane przez Stowarzyszenie Zielona Energia Miękini pokazały, że młodzi miękinianie chcą spędzać czas pozaszkolny aktywnie i świetnie integrują się podczas wspólnych spotkań. Oprócz zdobytych na warsztatach: wiedzy i umiejętności, dzieci wyniosły przede wszystkim nowe znajomości, co tym bardziej cieszy, biorąc pod uwagę cel naszego projektu.
Więcej zdjeć w naszej GALERII